Tekstil için ECO LABEL

Kağıt üzerinde birçok tekstil standardı vardır, ancak çoğu üründe bunlar eksik uygulanmaktadır. Her ekolojik etiket, tüm üretim zinciri için çevre dostu standartları garanti etmez. Birçok tüketici, çok sayıda ekolojik etiket karşısında şaşkına dönmüştür. 

Tekstil için ECO LABEL

Tüketiciler bu karmaşa içerisinde hangi ekolojik etiketleri dikkate almaları gerektiğini bilmiyorlar. Günlük yaşamda pratik kullanım için, bir etiketin iyi bilinmesi ve güvenilir olması gerekir. ECO LABEL'ın amacı, sürdürülebilir tekstiller için güvenilir bir rehberlik sağlamaktır.

Ekolojik tekstiller hammaddeden nihai ürüne kadar kimyasallar, atık su, işyeri koşulları, baca gazı, gürültü seviyesi gibi insan sağlığı ve çevre etkileri ile ilgili konularda son derece hassas olmak zorundadır. Avrupa Birliği, tekstil ekolojisinde ve ekolojinin diğer tüm alanlarında çalışmalarını artırmaktadır. Bu durumda, tekstil firmaları eko-tekstiller üretme eğilimindedir. Böylece tüketicilere seçim hakkı verilmiş olmaktadır.

ECO LABEL, ekolojik tekstil konusunda son derece hassas olan standartları ve kriterleri, küçük yada büyük üretici ayırmaksızın katı bir şekilde uygulayarak programın sonunda tekstil ürününün tüm eko tesktil standartlarını karşıladığına emin olur. Böylece dünyanın neresinde olursa olsun, ECO LABEL sertifikalı bir tekstil ürününü tercih ederken tüketicinin için son derece rahat olmasını sağlar.