Çevreci Teknoloji Nedir?

Yeşil elektronik, çevreci teknoloji vb. fikri, kısmen bilgisayar, cep telefonu, televizyon ve düzinelerce diğer elektrikli cihazların üretiminde kullanılan malzemelere atıfta bulunuyor. Örneğin, tüm bu kablo kordonlarında gördüğümüz plastik, içindeki değerli bakıra ulaşmak için sık sık yakılır ve işlem sırasında havaya tehlikeli kimyasallar salınır. Bu, asit yağmurlarının gelişmesine ve daha fazla çevresel zarara yol açabilir. 

Çevreci Teknoloji Nedir?

Cihazları inşa ederken daha fazla toksik malzeme kullanmak daha ucuz olsa da, elektronik üreticilerinden çevre dostu malzemelere yatırım yapmaları isteniyor.

Daha yeşil elektronikler üretmenin bir diğer önemli bileşeni, malzemelerin toplanmasından mağazalara taşımak için kullanılan nakliye gemilerine kadar tüm üretim süreci boyunca kullanılan enerji miktarını ve salınan karbon emisyonlarını azaltmaktır. Bir akıllı telefonun ellerinize ulaşana kadar hangi süreçlerden geçtiğini düşünün. Karbon emisyonu ve çalışma yasaları her ülkede farklıdır ve bir elektronik ürün üretim ve lojistik prosesi boyunca pek çok farklı ülkede bulunmak zorunda kalabilir.

Öyleyse bir cihazı yeşil elektronik yada çevreci teknoloji yapan nedir? Bu makineler aşamalı olarak enerji kullanımını en aza indirecek ve çevre üzerinde daha az etkiye sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sadece elektrik prizlerinden daha az elektrik emdikleri anlamına gelmez. Gerçekten yeşil elektronikler, geleneksel yöntemlerden daha az enerji yoğun olan ve hatta mümkün olduğunda yenilenebilir ve doğal malzemeler kullanan malzemeler içerir ve üretim süreçlerini kullanır.

Br elektroniğin yeşil ve çevreci olması ve eko etiket alabilmesi için aşağıdaki kriterleri karşılaması ve çeşitli testlerden geçmesi gerekir;

  • Çevreye Olumsuz Etki Yaratacak Malzemelerin Azaltılması veya Ortadan Kaldırılması
  • Malzeme Seçimi
  • Kullanım Ömrünün Sonu İçin Tasarım
  • Yaşam Döngüsü Uzatma
  • Enerji tasarrufu
  • Kullanım Ömrü Sonu Yönetimi
  • Kurumsal performans
  • Ambalajlama