ECO LABEL Sertifikası Hangi Ürünler İçindir?

Eco Label, belirli bir kategoride çevresel olarak tercih edilebilir olduğu kanıtlanmış ürün veya hizmetleri tanımlayabileceğiniz, tüm dünyada uygulanan gönüllü bir çevresel performans sertifikasyonu ve etiketleme yöntemi olarak tanımlanır.

ECO LABEL Sertifikası Hangi Ürünler İçindir?

Bu nedenle, Eco Label sertifikasyon programının kriterlerini karşılayan her ürün ve hizmete Eco Label verilebilir. Deterjanlar, kağıt havlu ruloları, dizüstü bilgisayarlar, giysiler ve turistik konaklama hizmetleri dahil olmak üzere çok çeşitli gıda dışı ve tıbbi olmayan ürün grupları için kriterler hâlihazırda oluşturulmuştur.

Eco Label sertifikasyon programı geniş bir ürün grubu yelpazesini kapsar. Bilim adamları, endüstri, çok çeşitli sektörlerdeki uzmanlar ve tarafsız sivil toplum kuruluşları, sıkı çevre ve kullanıma uygunluk kriterlerinin geliştirilmesine katılırlar. Her kriter seti, bu paydaşlar arasında birkaç tur tartışmadan geçer. Kriterler nihayet bir Avrupa Komisyonu Kararı ile kabul edilir. Her ürün ve hizmetin yaşam döngüsü farklı olduğundan, kriterler her bir ürün türünün benzersiz özelliklerini ele alacak şekilde uyarlanır.

Ortalama olarak her dört yılda bir, kriterler malzemelerin evrimi, üretim süreçleri veya emisyon azaltımı ve pazardaki değişiklikler gibi teknik yenilikleri yansıtacak şekilde revize edilmektedir. Bu nedenle Eco Label'in en yüksek çevresel performansı temsil etmeye devam ettiğinden emin olabilirsiniz.