ECO LABEL Sertifikası Nasıl Alınır?

Yerleşik ürün ve hizmet grubu kriterlerinden herhangi birine uyan ürünler üreten veya hizmetler sunan üreticiler, üreticiler, ithalatçılar, hizmet sağlayıcılar, toptancılar ve perakendeciler başvuru yapmaya uygundur. Perakendeciler, kendi markaları altında pazara sunulan ürünler için başvuru yapabilirler.

ECO LABEL Sertifikası Nasıl Alınır?

Ürününüz için uygun kategoriyi ve kriterleri öğrendikten sonra, ürününüzün gereken standartları karşıladığını düşünüyorsanız, kuruluşumuzla iletişime geçerek hemen ECO LABEL başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz. Uzman ekibimiz, beyanlar, veri sayfaları ve test sonuçları gibi dosyanız için gerekli olan belgeler hakkında size baştan sona rehberlik sağlar ve ürün test laboratuvarlarına ilişkin öneriler, başvurunuzu tamamlamak için gereken ilgili teknik gereksinimleri paylaşır.

Ortalama olarak her dört yılda bir, kriterler malzemelerin evrimi, üretim süreçleri veya emisyon azaltımı ve pazardaki değişiklikler gibi teknik yenilikleri yansıtacak şekilde revize edilmektedir. Bu nedenle, Eco Label her zaman en yüksek çevresel performansı temsil eder.

Eco Label sertifikasını edinmek için yapılması gerekenler aşağıdaki gibi özetlenebilir;

  • Öncelikle ECO LABEL almak istediğiniz ürününüz ile ilgili bizimle iletişime geçip ön başvuru yaparak süreci başlatırsınız.
  • Daha sonra ürününüz ile ilgili istenilen belgeleri ve dökümanları sunmanız gerekir.
  • Başvuru dosyası ve dökümanları hazırlanan ürününüzün akredite laboratuvarda testleri yapılır.
  • Laboratuvar onayından sonra başvuru tamamlanmış olur. Sonrasında değerlendirme süreci başlar.

Başvurunuzu aldıktan sonra, gönderilen materyaller dahil olmak üzere gönderilen tüm belgeleri inceler ve kısa bir süre içinde ilk geri bildirim verilir. Bu süreçte ek belgeler talep edilebilir. 

Tüm belgeler onaylandıktan sonra, kuruluşumuz ilgili işletmeyi yerinde ziyaret edebilir. Tüm sürecin değerlendirilmesi olumlu olarak tamamlandığında sözleşmeniz ve lisansınız düzenlenir. Bu sözleşme, herhangi bir ticari isim veya üreticinin dahili referans numaraları dahil olmak üzere, lisans kapsamındaki hizmetleri veya ürün yelpazesini belirler. 

İlgili firma sözleşmeyi imzaladıktan sonra, ECO LABEL sertifikası gönderilir. Bu sertifika şunları detaylandıracaktır:

  • ECO LABEL logosu ile kullanılabilen lisans numarası
  • Başvuru sahibinin yasal adı
  • ECO LABEL verilen hizmetler veya ürün yelpazesi
  • Ürünün satıldığı veya hizmetin pazarlandığı tüm ilgili ticari isimler

Sertifika ile birlikte, ECO LABEL logosu ve lisans numaranızın kriterleri karşılayan hizmetlerinizde ve ürünlerinizde sertifika ve logoyu  nasıl kullanılabileceğinize dair direktifler iletilir. Böylece ilgili ürün için ECO LABEL sertifikası edinilmiş ve ürünlerde logo kullanılabilir hale gelmiş olur.