ECO LABEL Sertifikası Nedir?

Eko Etiketleme, dünya çapında uygulanan gönüllü bir çevresel performans sertifikasyonu ve etiketleme yöntemidir. Ekolojik etiket, belirli bir kategori içinde çevresel olarak tercih edilebilir olduğu kanıtlanmış ürünleri veya hizmetleri tanımlar.

ECO LABEL Sertifikası Nedir?

Pek çok üretici tarafından kullanılan keyfi "yeşil", "ekolojik", "doğal" vb. gibi sembollerin veya iddiaların aksine, ECO LABEL, yaşam döngüsü hususlarına dayalı şeffaf çevresel liderlik kriterlerini karşıladığı bağımsız olarak belirlenen ürünler veya hizmetler için tarafsız bir üçüncü taraf tarafından onaylanmış güvenilir etiketler sunar.

Bir ürün veya hizmet üzerindeki bir ECO LABEL logosu, bilime dayalı bir standarda göre onaylandığı anlamına gelir. Gereksinimler ve ürün kategorileri farklılık gösterebilir ancak tüm standartlar, toksisite, hava kalitesi, enerji ve su kullanımı, geri dönüştürülebilirlik, doğal kaynakların kullanımı ve diğer ilgi alanlarını içerebilen çok sayıda çevre ve sağlık sorununu ele alır.

ECO LABEL programları, ISO 14024: 2018 Çevre Etiketleri ve Beyanları - Tip 1 Çevresel Etiketlemeye göre Tip 1 statüsüne sahiptir. Standartların bu şekilde doğrulanmasını genellikle Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından sağlanan en yüksek sertifikasyon formuna sahip bir program sürecine sahiptir.

Sonuç olarak, Eko-etiketler, tüketicileri daha çevre dostu ürünler seçmeye teşvik etmek amacıyla kullandığımız günlük ürünlerin niteliklerine işaret etmektedir. Üretim şirketlerinin karşılaması gereken bir sürdürülebilirlik standardı belirleyerek alışveriş yaparken genel enerji tüketimini ve diğer ekolojik etkileri azaltmamıza yardımcı olma eğilimindedirler. Bu kriterlere uygun ürünler ECO LABEL sertifikasyon sürecini başarıyla sonuçlandırarak ECO LABEL sertifikası almaya hak kazanırlar.