ECO LABEL Yaklaşımı Nasıldır?

ECO LABEL, gönüllü bir programdır ve bu, üreticilerin, ithalatçıların ve perakendecilerin ürünleri için etiket başvurusunda bulunabilecekleri anlamına gelir.

ECO LABEL Yaklaşımı Nasıldır?

Genellikle bir ürünün yaşam döngüsü, pamuk (tekstiller için) veya odun (kağıt ürünler için) gibi hammaddelerin çıkarılması veya yetiştirilmesi ile başlar. Ürün bertaraf edildiğinde veya geri dönüştürüldüğünde imalat ve paketleme, dağıtım, kullanım ve son olarak “kullanım ömrü” aşamasına kadar devam eder.

Ürünler için ECO LABEL kriterleri geliştirilirken odak nokta, ürünün en yüksek çevresel etkiye sahip olduğu aşamalardır ve bu, üründen ürüne farklılık gösterir.

Örneğin tekstil ürünlerine bakıldığında, kumaşlar boyandıklarında, basıldıklarında ve ağartıldıklarında güçlü çevresel etkilere sahiptir. Bu nedenle uzmanlar, üretim aşamasındaki zararın olabildiğince azaltılmasını sağlamak için tekstiller için kriterler tasarlarlar. Deterjanlar gibi diğer ürünler için, ürünlere giren maddeler öncelikli ana alanlardan biridir. Elektronik ekipman gibi diğer ürünler, kullanım aşamalarında çok yüksek çevresel etkiye sahiptir, bu nedenle kriterler, enerji tüketimlerinin verimliliğine odaklanacaktır.

Deterjanlardan bebek tekstil ürünlerine kadar binlerce ürün ve hizmet ECO LABEL sertifikasına sahiptir. ECO LABEL bu anlamda azaltılmış çevresel etkiye sahip ürünleri tanımlayan güvenilir bir etikettir. ECO LABEL'ın benzersiz yaklaşımı şu anlamlara gelir;

  • Etiketler bağımsız uzmanlar tarafından doğrulanmıştır
  • Onlarca farklı ürün ve hizmet kategorisi için iddialı kriterler düzenli olarak güncellenir
  • Üretimden geri dönüşüme veya bertaraf etmeye kadar tüm ürün yaşam döngüsü dikkate alınır.
  • Tüketici sağlığı ve sorumlu üretim garantilidir
  • Ürünler, yüksek kaliteli performans eşiklerine uyar.